tło

Wpadnij do Przystani – Sieci Centrów Sąsiedzkich w Gdyni

  Kształt 1

  Słyszeliście kiedykolwiek o gdyńskich „Przystaniach”?

  Jest to idea rozwijana przez samorząd miasta Gdynia już od 2018 roku!

  Przystanie to inaczej przestrzenie sąsiedzkie w różnych dzielnicach miasta – zawsze blisko mieszkańców. Są to miejsca otwarte na rozwijanie pasji, zainteresowań, nawiązywania nowych przyjaźni i zacieśnienia więzi, a także międzypokoleniowej integracji.

  Nazwy Przystani to jednocześnie ich adresy! Funkcjonuje już Lipowa 15, od której wszystko się zaczęło, Opata Hackiego 33 w samym sercu osiedla i Śmidowicza 49 – największa w mieście. To jednak nie wszystko – powstają kolejne: Chylońska 237 (która wróci do nas w nowej odsłonie), Widna 2A, Łowicka 51, Chabrowa 43 i Wiczlińska 50A.

   

  Przystanie Sąsiedzkie ułatwiają nowym mieszkańcom obcojęzycznym integrację ze społecznością prowadząc kursy języka polskiego jako języka obcego.

  Każda z Przystani oferuje inny zakres propozycji dla społeczności w zależności od ich potrzeb. Jednak najważniejszym elementem nadal pozostaje aktywność zaproponowana przez samych mieszkańców. To w współpracy z nimi tworzone są te miejsca.

  Są to również miejsca działań społecznych, które wspierają dzieci, młodzież jak i całe rodziny. W Przystaniach otrzymacie bezpłatne wsparcie psychoterapeutyczne, konsultacje psychologiczne i poradnictwo rodzinne

   

  Co znajdziemy w Przystaniach?

  Między innymi sale warsztatowe, wspólne kuchnie, sale sportowe, siłownie czy zaaranżowane specjalne przestrzenie dla najmłodszych. Można również wypożyczyć planszówkę czy zostać ogrodnikiem i zajmować się uprawa roślin w ogrodzie społecznym. Czeka tu na Was również oferta, która umożliwia wsparcie samorozwoju i aktywności w ramach projektów realizowanych ze wsparciem zewnętrznym.

  Centra Sąsiedzkie, wspierają pracownicy organizacji i instytucji, które je tworzą, między innymi Laboratorium Innowacji Społecznych, Centrum Aktywności Seniora, Gdyńskie Centrum Sportu, Biblioteka Gdynia, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Gdyńskie Centrum Kontaktu, jak i również organizacje pozarządowe.

  Celem Przystani jest włączanie mieszkańców o bardzo zróżnicowanych potrzebach, w życie dzielnicy i najbliższego otoczenia. Wpadajcie do Przystani!

   

  Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego wymiennikownia.org

  przejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych.

  Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego www.lis.gdynia.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami.