tło

wystawa Karola Śliwki i prac praktykantek w WM

  Kształt 1

  Hejka!

  Tu Sara, Samanta i Angelika – jako praktykantki przygotowałyśmy w Wymiennikowni wystawę prac jednego z najlepszych polskich grafików, Karola Śliwki, zwanego również królem znaków graficznych, który stworzył wiele znanych okładek, plakatów, grafik, znaczków pocztowych, opakowań oraz przede wszytkim logo takich jak Instytut Matki i Dziecka, PKO lub Bakoma.

  Uważamy, że jest to bardzo inspirująca oraz ciekawa osoba dlatego chciałybyśmy opowiedzieć czytelnikom kilka słów o Nim.

  Karol Śliwka urodził się 16 października 1932 roku w Harbutowicach i od samego początku nie miał prostego życia. Pracował i pomagał rodzicom na roli jednak iskierka sztuki iskrzyła w nim od zawsze. Przede wszystim był samoukiem – nikt w jego rodzinie się tym nie interesował. Książki z których czerpał inspirację i wiedzę znajdował na śmietniku. Rysował również wapnem po stodole i po murach, jednak jego rodzice (głównie ojciec) nie podzielali jego pasji czego idealnym przykładem na to był fakt, że kiedy Karol uległ wypadkowi (rozminowywał zapalniki od min, jedna wybuchła i przez to stracił oko) – ojciec cieszył się z tego ponieważ myślał, że nie będzie kontynuował swojego rozwoju w kierunku sztuki i zostanie na gospodarstwie, tak się jednak nie stało… Karol dojeżdżał codziennie do Bielska-Białej do – cytując Jego słowa – “ogniska plastycznego” w wagonach towarowych dla zwierząt ponieważ nie stać było go na bilety (ps legenda głosi że nadal nie oddał konduktorowi ;)). Następnie skończył kierunek “rzeźbiarstwo – kamieniarstwo”, zyskał tytuł technika i zdał maturę. Kiedy wrócił do domu jego ojciec akurat robił zabawę wiejską (wówczas był sołtysem) i na wiadomość o sukcesie syna – postawił dumny ćwiartkę wódki na stół i nigdy więcej już negował Jego pasji.

  Następnie udał się do Akademi Sztuk Pięknych w Warszawie – z tym również wiąże się ciekawa anegdota. Karol bowiem jechał na fałszywym bilecie, głodny z kilkoma złotymi w kieszeni, ale zdał egzaminy śpiewająco! 🙂

  Podjęłyśmy się wyzwania i zaprojektowałyśmy własne wersje Jego prac – jako uczennice na kierunku technik reklamy uznajemy, że wiedza o Karolu Śliwce i Jego twórczości jest “obowiązkowa” 😉 Wykonałyśmy projekty najbardziej ikonicznych i – naszym zdaniem – najlepszych prac Karola Śliwki. Tutaj mała zajawka – żeby zachęcić Was do zobaczenia wystawy, którą same zrobiłyśmy. Znajduje się na dolnym piętrze.