tło

wystawa Karola Śliwki i prac praktykantek w WM

  Kształt 1

  Hejka!

  Tu Sara, Samanta i Angelika – jako praktykantki przygotowałyśmy w Wymiennikowni wystawę prac jednego z najlepszych polskich grafików, Karola Śliwki, zwanego również królem znaków graficznych, który stworzył wiele znanych okładek, plakatów, grafik, znaczków pocztowych, opakowań oraz przede wszytkim logo takich jak Instytut Matki i Dziecka, PKO lub Bakoma.

  Uważamy, że jest to bardzo inspirująca oraz ciekawa osoba dlatego chciałybyśmy opowiedzieć czytelnikom kilka słów o Nim.

  Karol Śliwka urodził się 16 października 1932 roku w Harbutowicach i od samego początku nie miał prostego życia. Pracował i pomagał rodzicom na roli jednak iskierka sztuki iskrzyła w nim od zawsze. Przede wszystim był samoukiem – nikt w jego rodzinie się tym nie interesował. Książki z których czerpał inspirację i wiedzę znajdował na śmietniku. Rysował również wapnem po stodole i po murach, jednak jego rodzice (głównie ojciec) nie podzielali jego pasji czego idealnym przykładem na to był fakt, że kiedy Karol uległ wypadkowi (rozminowywał zapalniki od min, jedna wybuchła i przez to stracił oko) – ojciec cieszył się z tego ponieważ myślał, że nie będzie kontynuował swojego rozwoju w kierunku sztuki i zostanie na gospodarstwie, tak się jednak nie stało… Karol dojeżdżał codziennie do Bielska-Białej do – cytując Jego słowa – “ogniska plastycznego” w wagonach towarowych dla zwierząt ponieważ nie stać było go na bilety (ps legenda głosi że nadal nie oddał konduktorowi ;)). Następnie skończył kierunek “rzeźbiarstwo – kamieniarstwo”, zyskał tytuł technika i zdał maturę. Kiedy wrócił do domu jego ojciec akurat robił zabawę wiejską (wówczas był sołtysem) i na wiadomość o sukcesie syna – postawił dumny ćwiartkę wódki na stół i nigdy więcej już negował Jego pasji.

  Następnie udał się do Akademi Sztuk Pięknych w Warszawie – z tym również wiąże się ciekawa anegdota. Karol bowiem jechał na fałszywym bilecie, głodny z kilkoma złotymi w kieszeni, ale zdał egzaminy śpiewająco! 🙂

  Podjęłyśmy się wyzwania i zaprojektowałyśmy własne wersje Jego prac – jako uczennice na kierunku technik reklamy uznajemy, że wiedza o Karolu Śliwce i Jego twórczości jest “obowiązkowa” 😉 Wykonałyśmy projekty najbardziej ikonicznych i – naszym zdaniem – najlepszych prac Karola Śliwki. Tutaj mała zajawka – żeby zachęcić Was do zobaczenia wystawy, którą same zrobiłyśmy. Znajduje się na dolnym piętrze.

   

  Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego wymiennikownia.org

  przejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych.

  Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego www.lis.gdynia.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami.