Oferta dla szkół

NOWA OFERTA NA ROK SZKOLNY 2018/2019 ZOSTANIE OPUBLIKOWANA WE WRZEŚNIU 2018

 

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia przeznaczone dla uczniów gdyńskich szkół, od 13 roku życia. Zajęcia prowadzimy w godzinach przedpołudniowych od godz. 10:00 do 14:00. Zapisy przyjmujemy pod numerem telefonu 58 663 12 55 lub na adres e-mail wymiennikownia@lis.gdynia.pl

ZAJĘCIA W WYMIENNIKOWNI – oferta dla szkół na rok szkolny 2017/2018

 

Dobra zmiana

Prowadzący: Łukasz Rąpała

Zmiana towarzyszy nam od początku naszego życia. Jesteśmy „zaprogramowani” na to, aby się rozwijać     i zmieniać. Część z tego, co dzieje się wokół nas i w nas, odbywa się z udziałem naszej woli oraz w pełni świadomych decyzji. Część zmian, które nas dotyczą i w nas zachodzą, zaskakuje nas, musimy się po prostu dostosować. Jak lepiej radzić sobie ze zmianą? O tym właśnie będziemy rozmawiali na tych zajęciach.

Czas trwania: 3 godziny

 

Rozmowy w natłoku

Prowadzący: Łukasz Rąpała

W dobie technicyzacji i cyfryzacji pozostajemy w nieustannym w kontakcie. Niemalże 24 h na dobę wysyłamy i odbieramy komunikaty z różnych stron. Czy jesteśmy rozumiani? Czy potrafimy zrozumieć innych? Pozostawać w realnym kontakcie? Rzecz będzie o komunikacji.

Czas trwania: 3 godziny

 

Szukamy rozwiązań

Prowadzący: Łukasz Rąpała

Konflikt to chyba rzecz nieunikniona. Jest dość trudnym doświadczeniem. Czy można coś z niego wycisnąć dla siebie? Czy warto iść na kompromis? O możliwościach w konflikcie.

Czas trwania: 3 godziny

 

Miejski mapownik – Chylonia

Prowadzący: Magdalena Dębna

Podczas spaceru po dzielnicy wspólnie odkryjemy nieznane miejsca i dowiemy się ciekawostek na temat Dworca Kolejowego, Karczmy Semmerlinga czy Lipowego Dworu. Zwiedzimy okolice Hotelowców i Ogródek Przyjaźni. Druga część warsztatów odbędzie się w Wymiennikowni. Pracując w małych grupach stworzymy miejskie mapowniki Chyloni. Znajdą się w nich miejsca mające związek z naszymi wspomnieniami i historiami. Wcielimy się w role przewodników po dzielnicy, którzy własnymi słowami opiszą jej świat.

Czas trwania: 3 godziny

 

Wspólnota dociekająca

Prowadząca: Ewelina Grądzka

Filozofowanie to jedno z najstarszych ludzkich zajęć mające swoje korzenie w jednej z najbardziej fundamentalnych ludzkich potrzeb: potrzebie poznawania i rozumienia otaczającej nas rzeczywistości. Umiejętność formułowania pytań i problemów, badanie założeń, wnioskowanie, definiowanie, wykrywanie błędów w rozumowaniach, wydawanie samodzielnych i przemyślanych sądów, jasne wypowiadanie się, słuchanie innych i ustosunkowywanie się do ich wypowiedzi. Nad tym będziemy pracować. Pamiętając, że krytyczne myślenie to nie krytykowanie.

Czas trwania: 3 godziny

3 bloki tematyczne do wyboru: ETYKA i METAFIZYKA (wolność/szczęście; natura rzeczy); FILOZOFIA I ‘ODYSEJA’ (Kirke – wybór/ szczęście/odpowiedzialność ; Cyklop – nieistniejące byty); FILOZOFIA I SZTUCZNA INTELIGENCJA (przyjaźń/perfekcja/roboty; test Turinga)

Ewelina Grądzka – edukatorka, popularyzatorka nauki poprzez zajęcia z astronomii i filozofii. Prezes Stowarzyszenia „Pod wspólnym niebem”, którego misją jest zaangażowanie w budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy i promowanie idei pokoju i współpracy. Prowadzi projekty w Polsce i zagranicą, w krajach rozwijających się np. Kirgistan. Wierzy, za Arystotelesem, że „Wszystkim ludziom wrodzone jest pragnienie poznania”. Doktorantka Akademii Ignatianum w Krakowie na Wydziale Filozoficznym. Akredytowany facylitator „The Philosophy Foundation”, Londyn.

 

Rewitalizacja, czyli Gdynia odNowa

Prowadzący: Magdalena Dębna

Podczas warsztatów zastanowimy się nad tym jak wygląda przestrzeń publiczna, która nas otacza i jaki możemy mieć wpływ na to, by o nią dbać lub ją zmienić. Czy są miejsca, w których czujecie się dobrze? Gdzie można wybudować skate park, basen, parking dla rowerów, czy klub dla młodzieży? Znacie miejsca, w których brakuje zieleni lub lamp ulicznych? Pracując w małych grupach dokonamy analizy mocnych i słabych stron wybranych lokalizacji. Wykorzystując fotografie z konkretnych zakątków Gdyni, zaprojektujemy przestrzenie przyjazne dla dzieci, młodzieży, dorosłych, czy seniorów. Wszystko po to, by żyło się nam przyjemniej.

Czas trwania: 1,5 godziny

 

Plan B

Prowadzący: Łukasz Rąpała

„Lepiej iść Gdzieś powoli, niż Gdziekolwiek szybko”. Warto znać kierunek naszych działań. Może on ulegać wielokrotnie zmianie, możemy go zawsze weryfikować. Warto jednak mieć jakiś obrany punkt odniesienia, obrany cel, który pomaga nam w codziennej nawigacji. O wyznaczaniu celu.

Czas trwania: 1,5 godziny

 

Oferta dla szkół 2017/2018