tło
emoji

Inicjatywy

  Kształt 1

  MOVE DEM UP

  Move Dem Up to ogólnopolskie zawody inspirowane kulturą Jamajki i tańcem dancehall, współorganizowane przez Wymiennikownie. Pomysłodawczynią i głównodowodzących jest Agnieszka Wiczling, doświadczona tancerka, która swoją pasje do tańca rozwinęła właśnie w Wymiennikowni. 

  W każdej edycji zawodów (w latach 2016-2023), na uczestników czekało mnóstwo atrakcji, poczynając od warsztatów tanecznych prowadzonych przez znanych dancehallowych tancerzy, po zawody w różnych kategoriach np. tj. Solo DHQ Style Show, Solo Female Show oraz Ekipy Best Show. Celem Move Dem Up jest wspieranie młodych ludzi w realizowaniu ich celów i pasji. Udział w zawodach jest bezpłatny. 

  Najlepsi tancerze otrzymali nagrody rzeczowe, sesje fotograficzne oraz bony na realizację różnych usług.

  EUROPEJSKI KORPUS SOLIDARNOŚCI

  Europejski Korpus Solidarności to program Komisji Europejskiej, dzięki któremu młodzi ludzie mogą zaangażować się w lokalne inicjatywy oraz wziąć udział w projektach wolontariatu w różnych europejskich krajach. EKS skierowany jest to młodzieży, firm, instytucji oraz organizacji działających w sektorze solidarnościowym. Europejski Korpus Solidarności powstał w odpowiedzi na potrzeby promowania integracji społecznej i solidarności. Ma na celu pogłębienie zaangażowania młodych ludzi we wzmacnianie demokracji i obywatelstwa, jak również przygotowanie ich do pracy w przeciwstawianiu się wyzwaniom społecznym.  

  W ramach EKS i dzięki współpracy z Centrum Współpracy Młodzieży, Wymiennikownia już kolejny rok gości u siebie zagranicznego wolontariusza na roczny wolontariat. 

  Wymiennikownia posiada znak jakości Europejskiego Korpusu Solidarności. 

  AKCJA MENSTRUACJA

  Od 2020 roku przed Wymiennikownia znajduje się Punkt Pomocy Okresowej w ramach fundacji Akcja Menstruacja, która działa na rzecz zmniejszenia skali ubóstwa menstruacyjnego w Polsce. 

  Czym jest ubóstwo menstruacyjne? To ograniczony dostęp do artykułów higienicznych, najczęściej z powodów ekonomicznych, ale również z braku odpowiednich warunków niezbędnych do dbania o higienę osobistą czy edukacji dotyczącej tematów około menstruacyjnych. 

  Punkt Pomocy Okresowej to ogólnodostępna, zawsze otwarta szafeczka o wielkiej mocy! Znajdują się w niej artykuły menstruacyjne. Każdy potrzebujący może anonimowo i bezpłatnie coś z niej zabrać, a ktoś kto chce pomóc, może coś w niej zostawić. Warto pamiętać, że nie jest to jedynie szafka, dzięki której pomoc mogą uzyskać osoby w trudnej sytuacji życiowej lub finansowej, ale jest to też sygnał, że w tym miejscu ludzie są chętni do pomocy.

  Jeśli zainteresowała Cię akcja to zostawiamy link do fundacji, na której możesz wypełnić formularz i zostać wolontariuszem oraz opiekunem PPO. 

  https://www.akcjamenstruacja.pl/

  UBRANIA DO ODDANIA

  Czy wiesz, że aż 2/3 konsumentów pozbywa się ubrań, które nadal nadają się do wykorzystania? 22% niepotrzebnej odzieży lub obuwia wyrzucanych jest do kosza na śmieci, skąd finalnie trafiają na wysypisko, bez możliwości odzyskania surowców. Zróbmy z nich dobry użytek! Wpadnij do naszego punktu w Wymiennikowni i oddaj niepotrzebne rzeczy! Dzięki temu wspierdamy Fundację Niebieski Szlak z Gdyni, która wspiera osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

  Każde ubranie, które trafi do drugiego obiegu to zmniejszony negatywny wpływ branży odzieżowej na stan naszej planety. Produkcja jednego bawełnianego t-shirta wymaga 2 700 litrów wody!

  Mając świadomość wpływu branży tekstylnej na środowisko Miasto Gdynia i marka Ubrania Do Oddania rozpoczęły współpracę w zakresie zbierania zbędnych tekstyliów.

  Zachęcamy do przekazywania niepotrzebnych:

  • ubrań: damskich, męskich i dziecięcych
  • akcesoriów, np.: pasków, torebek, czapek, szalików
  • butów połączonych w pary
  • tekstyliów domowych, np.: obrusów, kocy

  które nadają się do wprowadzenia do drugiego obiegu za pośrednictwem portalu www.ubraniadooddania.pl/gdynia (kartony z min. 10 kg tekstyliów)

  Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego wymiennikownia.org

  przejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych.

  Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego www.lis.gdynia.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami.